Červený Kláštor

Červený Kláštor - malá, rázovitá obec na severovýchode Slovenska. Vsadená je do drsného hornatého kraja, ktorého hlavnou dominantnou sú Tri Koruny, majestátne skalné útvary patriace do Pieninského národného parku.

Zo severu ju ohraničuje dravá rieka Dunajec, ktorá si vyhĺbila svoj kaňon do masívu Pienin. Z juhozápadu utvára jej prirodzenú hranicu pohorie Spišská Magura.

Práve táto izolovaná poloha a nedotknutá príroda dala tejto obci neobyčajnú podobu, prekypujúcu bohatstvom prírodných krás a historických pamiatok. Stala sa vyhľadávaným turistickým strediskom, poskytujúcim dokonalý oddych a rekreáciu.

V lete ponúka širokú paletu rôznych činností zameraných najmä na pešiu turistiku, cykloturitiku, rybárstvo a vodné športy. Veľmi vyhľadávanou atrakciou sa stal splav Dunajca na drevených pltiach. V zime má zase ideálne podmienky na lyžovanie a snowboarding.

Dejiny obce sú zviazané so starobylým kláštorom, ktorý v roku 1319 založil strážsky magister Kokoš Berzevici darovaním obce Lechnica reholi kartuzánov zo Skaly Útočiska, na základe rozsudku zmierovacieho súdu z roku 1307 za zabitie Fridricha z Hrhova.

V 15. storočí získal kláštor viacero výsad ako mlyn, varenie piva, rybolov atď. Roku 1563 ho zrušili a pripadol Spišskej kapitule. Roku 1711 kláštor prevzali kamaldulský mnísi, ktorí sa zaoberali hlavne záhradkárstvom a zberom liečivých rastlín. V tomto období Kamalduli preložili nie len bibliu, náboženské spevy francúzskeho benediktína Ľudovíta Blosia, ale zostavili aj veľmi významný latinsko-slovenský slovník a iné latinsko-historické práce, ktoré sa zaoberajú hlavne históriou a dejinami Červeného kláštora. Významnou prírodovednou pamiatkou kláštora je herbár mnícha Cypriána, o ktorom málokto vie, že pochádzal zo Sliezska a jeho pôvodné meno bolo Franz Ignatz Jaisge. Práve týmto graciózne prepracovaným herbárom sa tento mních zapísal v roku 1766 do dejín. Do Červeného kláštora prišiel v roku 1756. Mal výborné vedomosti z medicíny a botaniky a iných vied, preto je aj legendami opradený a prezývaný ako doktor tisícich vied, majster tisícich remesiel, lietajúci mních.

Kláštor bol v 18. storočí znova zrušený. Po druhej svetovej vojne kláštor prevzal a zrekonštruoval ako národnú kultúrnu pamiatku štát. Dnes sa v objekte nachádza múzeum, ktoré pozostáva z gotického kostola zo 14. storočia, z budovy konventu, domčekov mníchov z 18. storočia, z hospodárskych budov a mlynu.